Objawy raka jelita grubego – na co zwrócić uwagę?
4

A A A

Rak jelita grubego jest chorobą, która przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu. Bardzo ważna jest zatem obserwacja własnego ciała i zwracanie uwagi na wszelkie zmiany, które mogą być sygnałem początku bardzo niebezpiecznego schorzenia. Dowiedz się, które z objawów mogą świadczyć o rozwoju raka jelita grubego.

Zmiana rytmu wypróżnień

Jednym z objawów raka jelita grubego jest zmiana oddawania stolca. Narastający guz w świetle jelita grubego jest istotną przeszkodą w pasażu strawionych treści pokarmowych. Powoduje to utrudnienie w wypróżnieniach pod postacią zaparć, a następnie wyrównawcze biegunki. Przewlekłe naprzemienne zatrzymanie stolca z intensywnymi biegunkami jest oznaką tego, że jelito grube przestaje prawidłowo pełnić swoją funkcję.

Innym znamiennym symptomem ze strony jelita grubego są tak zwane „stolce ołówkowate”, czyli oddawanie kału w formie cienkich porcji materiału (wyglądem przypominających ołówki). Jest to bezpośrednie następstwo istnienia przeszkody w jelicie grubym, która nadaje stolcom ów kształt.

Gwałtowna utrata masy ciała

Nagłe zmniejszenie masy ciała bez stosownych wysiłków dietetycznych jest symptomem bardzo charakterystycznym dla chorób nowotworowych. W przypadku raka jelita grubego zdarza się to znacznie częściej niż w przypadku innych nowotworów. Patologiczna utrata masy ciała określana jest na podstawie ilości „zrzuconych” kilogramów oraz czasu, w jakim to nastąpiło. Podejrzenie raka jelita grubego można wysnuć, jeśli masa ciała danej osoby zmniejszy się o więcej niż 2 kilogramy w ciągu tygodnia, co daje około 10 kilogramów w ciągu miesiąca. Spadek masy ciała związany jest z wytworzeniem odmiennych mechanizmów metabolicznych, co ma miejsce podczas wzrostu nowotworu.

Niewyjaśnione gorączki

Podniesienie temperatury ciała świadczy o tym, że w organizmie dochodzi do walki z zagrożeniem. W momencie, gdy pojawia się gorączka bez żadnych innych objawów infekcji (kaszlu, bólu głowy, osłabienia, kataru), należy jak najszybciej wdrożyć diagnostykę w kierunku innych przyczyn stanu zapalnego. Rak jelita grubego indukuje wiele mechanizmów immunologicznych, które w ramach swojego działania, podnoszą temperaturę ciała, uruchamiając komórki odpornościowe do walki z zagrożeniem. Niewyjaśnione stany gorączkowe są także objawem rozwijającego się raka jelita grubego.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*