Rak jelita grubego – ważne badania przesiewowe!
2

A A A

Ideą badania przesiewowego jest odpowiednio wczesne wykrycie danej choroby – tak, by wdrożenie leczenia umożliwiło jej pełne wyleczenie i zminimalizowanie ryzyka dalszego postępu schorzenia. W raku jelita grubego podstawowymi testami przesiewowymi są: badanie na krew utajoną w kale oraz kolonoskopia.

Badanie kału na krew utajoną

Jest to podstawowe badanie w kierunku raka jelita grubego, które powinno być wykonywane raz w roku u każdej osoby powyżej 50-tego roku życia. Test na obecność krwi utajonej w kale jest bardzo prostym badaniem i dzięki dostępnym metodom diagnostycznym każda osoba może wykonać je samodzielnie w domu, używając specjalnych zestawów, dostępnych do zakupienia w każdej aptece bez recepty. Jeśli wynik badania jest negatywny, należy powtórzyć je za rok. Jeśli natomiast jest pozytywny, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu rozszerzenia diagnostyki chorób jelit, które mogą objawiać się obecnością krwi utajonej w kale.

Kolonoskopia

Badanie to polega na oglądaniu wnętrza błony śluzowej dolnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu. Dzięki tej metodzie diagnostycznej lekarz może zauważyć nie tylko zamiany nowotworowe, ale także inne patologie w obrębie jelita grubego takie jak polipy czy zmiany zapalne. Podczas kolonoskopii lekarz może także pobrać do zbadania podejrzany fragment tkanki, który zostaje obejrzany pod mikroskopem pod kątem jego budowy komórkowej. Pozwoli to określić, czy dana zmiana jest jedynie polipem czy rozwijającym się nowotworem oraz ustalić plan postępowania terapeutycznego w razie ewentualnego wykrycia choroby.

Kolonoskopię powinien wykonać każdy zdrowy człowiek powyżej 50-tego roku życia. Przed ukończeniem 50-tego roku życia, badanie to wykonywane jest u osób z określonymi objawami chorobowymi, sugerującymi raka jelita grubego lub ze stwierdzonymi czynnikami ryzyka rozwoju tego nowotworu (genetycznymi, laboratoryjnymi lub środowiskowymi). Mimo iż kolonoskopia jest badaniem nieprzyjemnym, jest najskuteczniejszą metodą testu przesiewowego w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego. Może być wykonana zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym (całkowitej narkozie), co znosi strach pacjenta przed badaniem i minimalizuje odczuwany dyskomfort.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*