Zapalenie jelita grubego, czy rak jelita grubego? Sprawdź różnice!
3

A A A

Zapalenie jelita grubego to zespół przewlekłych stanów chorobowych, które potrafią pacjentom bardzo uprzykrzyć życie, dając dotkliwe objawy chorobowe. Wiele z nich prowadzi do rozwoju raka jelita grubego – niebezpiecznego nowotworu wymagającego leczenia chirurgicznego. Sprawdź, czym różnią się stany zapalne od raka jelita grubego.

Zapalenie jelita grubego i jego konsekwencje

Stany zapalne jelit wywołane są najczęściej procesami autoimmunologicznymi. Polegają na atakowaniu śluzówki jelita przez wytwarzane przeciwciała i indukowaniu reakcji zapalnej. Prowadzi ona do występowania objawów w formie krwawień, biegunek i bólu podbrzusza. Osoba, która choruje na któreś z zapaleń jelit musi zostać objęta spacjalnym leczeniem farmakologicznym, polegającym głównie na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, które hamują reakcje odpornościowe organizmu. Musi także znacznie częściej i wcześniej niż zdrowe osoby poddawać się badaniom profilaktycznym w kierunku raka jelita grubego, gdyż taka choroba zwiększa szansę na rozwój nowotworu.

W jaki sposób zapalenie może indukować raka?

Wiele badań klinicznych oraz przeprowadzonych obserwacji dowiodło, że chorowanie na zapalenie jelita grubego predysponuje do zachorowania na raka tego narządu. Błona śluzowa jelita grubego jest bardzo wrażliwa na wszelkie naruszenia i podrażnienia. W trakcie zapalenia ten element budowy jelita znajduje się w stanie ciągłego drażnienia przez atakujące go przeciwciała. Odpowiednie leczenie i kontrolowanie choroby prowadzi zatem nie tylko do zniwelowania nieprzyjemnych objawów choroby, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Jak lekarz odróżnia zapalenie od raka?

Zapalenie jelita grubego oraz rak tego narządu cechują się bardzo podobnymi objawami chorobowymi. Biegunki, bóle brzucha, krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz stany gorączkowe są typowymi symptomami, które odczuwa chory, cierpiący na dolegliwości ze strony jelita grubego.

Jedyną metodą na odróżnienie zapalenia jelita grubego od raka jest pobranie wycinka błony śluzowej jelita, którą lekarz podejrzewa o zmiany chorobowe i zbadanie jej pod mikroskopem. Dzięki ocenie histopatologicznej lekarz jest w stanie określić charakter toczącego się procesu chorobowego oraz wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwzapalne lub przeciwnowotworowe.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*